SolidCam Kursu

Detaylı Bilgi

SolidCAM yazılımı 1984 yılında Dr Emil Somekh tarafından kurulan Solidcam şirketinin ürünüdür.  Aynı Solidworks penceresi içerisinde tek pencere mantığıyla çalışır. SolidCAM ekranından Solidworks ekranına geçiş arasında programdan çıkmazsınız. Solidworks içerisinde işlenecek parça üzerinde yapacağınız her türlü geometrik dönüşümleri SolidCAM fark ederek güncelleme özelliğine sahiptir. Bu sayede rahatlıkla çalışmalarınızı takip edebilir tasarım değişikliklerinizi anında uygulayabilirsiniz.

SolidCAM’in ModülleriSolidCAM 2.5 Eksen Frezelemeden 5 Eksen sürekli frezelemeye, XZ Eksen tornalamadan 5 Eksen (XYZCB) Tornalamaya kadar tüm imalat süreçlerini destekler.

 • 2.5 Eksen Frezeleme,
 • i-Machining,
 • 3 Eksen Frzeleme (High Speed Machining)
 • İleri 3 Eksen Frezeleme (High Speed Surfaces)
 • 4\5 Eksen Pozisyonlamalı Frezeleme
 • 4\5 Eksen Sürekli Frezeleme,
 • Torna ve C Eksen (XYZCB ) Tornalama,
 • Back spindle ve Multi taret opsiyonu
 • Tel Erozyon Modülü

SolidCAMin Önemli Özellikleri

2.5 Eksen Frezelemede ToolBox opsiyonu: Özel profilleri işlerken zaman kazanmanızı sağlayarak gereksiz takım hareketlerini sınırlar.

SolidCAM ile Takım yolu silme yeteneği : Trimleme  komutu sayesinde istemediğiniz takım yollarını silebilir, takım geçişlerini değiştirebilir, takım yollarınızıyönetebilirsiniz.

SolidCAM Makine Simülasyonu Seçeneği : SolidCAM ile hazırlayacağınız işleme programlarını SolidCAM Makina simülasyonu penceresinde izleyerek tezgahınız açısından ortaya çıkabilecek sıkıntıları önceden görebilirsiniz.

SolidCAM Otomatik Unsur Tanıma Yeteneği (AFRM) : Unsur tanıma özelliği 2.5 eksen işlemede modelinizi otomatik tanıyarak çapları boyları ve derinlikleri farklı olan tüm havuz ve deliklerinizi otomatik olarak seçmenizi sağlar.

SolidCAM Kullanıcı tanımlı takım ve takım tutucu belirleyebilme : Kullanmanız gereken her türlü özel takımı SolidCAM yazılımında çizip tanımlayabilirsiniz. Simülasyonla takım hareketlerini izleyebilirsiniz.

SolidCAM Operasyon Raporlama Seçeneği : SolidCAM; yapılan operasyonları, kullanılan takımları, ilerleme ve devir sayıları, takım ofsetleri, fixtür ve bağlama aparatları, kullanıcı tanımlı özel mesajları ve parça ile ilgili daha bir çok bilginin bulunduğu operasyon raporlarını size sunar. Bu sayede üretim verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Harici simülasyon desteği: Harici simülasyon desteği parçanızın simülasyonu devam ederken yeni işler eklemenize izin verir. Bu sayede özellikle kalıp parçalarınızın katı simülasyonunu izlerken zaman kaybetmeden yeni işler ekleyebilirsiniz.

SolidCAM Operasyon şablonları kaydetme özelliği : Yaptığınız tüm operasyonlar için işleme şablonları oluşturabilir, takım verilerini bu şablona dahil edebilirsiniz. Bu sayede benzer parçalar için aynı şablonları defalarca kullanabilir Cam yapma zamanınızı azaltabilirsiniz.

SolidWorks konfigürasyonları ile çalışabilme : SolidWorks konfigürasyonları ile çalışarak tüm imalat sürecini adım adım takip edebilir,kullanıcı tanımlı stoklar oluşturabilirsiniz.

Montaj ortamında cam yapma kabiliyeti:  SolidCAM ile montaj parçalarınız üzerinde cam yapabilirsiniz. Bu sayade bağlama aparatı ve fixtürler tanımlayabilir, parçanızı düzenleyebilir, yeni parçalar ekleyebilirsiniz. Tanımlanan bağlama aparatlarını katı simülasyon ortamında görebilir ve çarpmaları gözlemleyebilirsiniz.

SolidCAM Tornalama da zengin kesici uç kütüphanesi : SolidCAM tüm standart tornalama takımlarını ve kesici uçlarını kütüphanesinde barındırır. Takım katalogların da yer alan kesici uçlar kütüphaneden seçilebilir, takım tutucular tanımlanabilir.

SolidCAM Makine ID’si tanımlayabilme : SolidCAM içerisinde post dosyanızda izin verilen tüm tezgah özeliklerinizi kontrol edebilirsiniz. Eksen limitleri, devir sayısı ve ilerleme hızları, tabla ve taret opsiyonları , soğutucu seçenekleri , opsiyonel durdurma vb. bir çok özelliğe Makine ID menüsü ile ulaşabilirsiniz.

SolidCAM Ters açı işleyebilme kabiliyeti : SolidCAM 2.5 ve 3 eksen takım yollarında ters açıları kesmenize olanak sağlar. Ters açılar için özel takımlar kullanabilir katı simülasyon da takım hareketlerini ve kesme şartlarını izleyebilirsiniz.Tümçarpmaları görebilir, kontrol yüzeyleri tanımlayabilirsiniz.

SolidCAM 3 Eksen takım yollarını 5 eksene çevirebilme özelliği : HSM ve HSS menüsü ile yapılan tüm 3 eksen takım yollarını tek bir komut ile 5 eksen takım yollarına çevirebilirsiniz. Bu menü sayesinde korkulan bir çok sürekli 5 eksen operasyonunu HSM ve HSS menüsünü kullanarak oluşturabilirsiniz. Bu menü ile takım eksen kontrolleri yapılabilir ve kontrol yüzeyleri tanımlanabilir.

 • Solidcam ve SolidWorks arayüzü
 • İleri imalat yöntemleri
 • 3D Tasarım ve İmalat
 • Talaşlı imalat teknolojisi
 • Solidcam iMachining
 • Solidcam 2.5 Eksen ile imalat
 • Solidcam 3 Eksen ile imalat
 • Solidcam 4 Eksen Pozisyonlamalı ve sürekli imalat
 • Solidcam 4 ve 5 Eksen ileri işleme teknikleri

Sosyal Medya Departmanı

E-Bülten Kaydı

Mesleki Kariyer Akademisi uzman sosyal medya ekibi ile çalışmaktadır. Sizlere en son haberleri ve kampanyaları en hızlı şekilde bildirmek için E-Bülten kaydı oluşturabilirsiniz.

Sizlere özel indirimler kazanabilirsiniz. Mesleki Kariyer Akademisi eğitimde kaliteli ve tek olmakla beraber hizmette de siz değerli kursiyerlerimizin yanındadır.

Call Now Button